Prichádza leto

Koniec školského roka. Tak dlho očakávaný finish. Jednak pre deti a tiež pre rodičov. To, čo deťom príde ako senzácia, sa častokrát môže rodičom zdať ako nočná mora. Napríklad ako „vykryť“ prázdniny, či naplniť program deťom. Prázdniny u babky, tábor, spoločná dovolenka. Keď majú deti rozídených rodičov, tak leto ani nemusí byť problém „vykryť“. Nakoľko sa zrazu zdvojnásobia opatrovatelia, môžu byť prázdniny dokonca krátke. 

Leto je skutočne špeciálny čas. A je dobré si to uvedomiť. Leto nám ponúka možnosti, ktoré v inom čase v roku nemáme. Všetko je uvoľnenejšie. Prázdniny, dovolenky, a zem tiež takpovediac vydychuje. Všade vidíte naokolo bujaré rastliny a kvety. Tak prečo nevziať tento čas ako príležitosť. Na čo? Tak napríklad leto ako príležitosť na podporu spoločného vzťahu s dieťaťom. Povedala by som, že leto je dobrý čas na vybalansovanie toho, čo cez bežný rok bežne robíme. Napríklad, ak sme veľa v práci a na spoločné hoc malé chvíľky radosti nemáme toľko času, tak v lete si ho urobme. Snažme sa denne urobiť s deťmi niečo, čo bežne nerobíme. Poďme na zmrzku, na prechádzku, na ihrisko, na bicykel, na korčule, na kúpalisko (hoc na dve hodinky), upečme koláč (hoc som nikdy predtým nepiekol), poďme na kolotoče, zahrajme si karty, postavme si autodráhu, proste čokoľvek, čo poteší vás aj deti. Nie je dôležité, aby ste robili deťom radosť. Dôležité je, aby ste mali spoločný dobrý čas. Aby ste boli nastavení na to, že idete tráviť čas so svojím dieťaťom. Pretože vaša pozornosť je pre neho všetkým, čo potrebuje. Láskavá pozornosť. Akoby nie je dôležité, aby bola „práca“ urobená. Ale to, že akú atmosféru ste spoločne vytvorili. Či máte chuť sa objať po takom dni, alebo radšej chcete pokoj. To by mohlo byt merítko. Či ste sa zblížili týmto dňom, alebo je to taká klasika. A ak necítite atmosféru, alebo blízkosť, tak tomu určite pomôže ak vyjadríte blízkosť dieťaťu slovami. Slová ako mám ťa rád, verím, že bežne používate. No je dôležité povedať deťom aj SI PRE MŇA DôLEŽITÝ, ZÁLEŽÍ MI NA TEBE, DNEŠOK SA MI VEĽMI PÁČIL, VEĽMI SOM SI TO UŽIL DNES S TEBOU, ĎAKUJEM ZA PEKNÝ DEŇ. Kľudne denne. Aj po zmrzline, aj po prachádzke.

Prečo nie je dôležitá vykonaná práca cez leto? Samozrejme, že to nemyslím ako dogmu. Ale leto je čas, aby ste poľavili zo svojich nárokov na výkon. Jednak voči sebe a jednak voči deťom. Celý rok majú organizovaný. Škola, škôlka, krúžky, stretnutia….A zvyčajne je treba byť načas. Už len tento aspekt je výkon. Byť niekde na nejaký určitý čas. Denne. Aj trikrát denne. Aj päť, aj desať. Nedá sa veľmi ujsť pred tým. No v lete áno. Či na kúpalisko prídete o hodinu skôr, či neskôr, nevadí. Jedine vašim očakávaniam. No s tým si viete poradiť. Pre deti je leto skutočne liečivé, nech majú termínov a povinností čo najmenej. To, čo im pomáha je výdych. Aby mohli dobre pokračovať, potrebujú dobre oddychovať. Skutočne neplatí predstava, že „všetko zabudnú“, „poľavia“ a po prázdninách to bude hrôza. Práve naopak. Počas oddychu môžu rásť, vyvíjať sa a dobre dosadnúť do seba. Aby boli dobre pripravení po lete na ďalší maratón povinností.

A čo sa týka striedania detí a leta? Najlepšie by bolo osláviť koniec roka spoločne. Zmrlina po vysvedčení, či káva a koláč, by boli super, keby vedeli rodičia spoločne zvládnuť. Je to predsa zásluha vás všetkých, že ste spoločne ukončili ďalší školský rok. No a prázdniny. Je dobré mať vopred dohodnuté, ako bude leto vyzerať. Cez leto je šanca byť spolu trochu dlhšie, či si vyskúšať niečo nové. Napríklad prespávačku u druhého rodiča, kam bežne nechodím. Samozrejme to chce prípravu a nič nerobíme nasilu, no leto je dobrá príležitosť na popracovaní na spoločnom vzťahu. A cez dobre spoločne strávený vzťah to ide ľahšie. 

Ak už viete, ako bude leto vyzerať, neváhajte a povedzte to deťom. Čím menšie dieťa, tým konkrétnejšia musí byť predstava leta. Osvedčuje sa nakresliť mapu leta. Kde do jednotlivých okienok nakreslíte obrázok aktivity, čo budú tam a tam robiť. Jednak budú mať jasnejšiu predstavu, môžu sa tešiť a čím zaangažovanejšie dieťa, tým ľahší priebeh striedania. 

Ďalšou dôležitou pripomienkou dohody o lete je praktická záležitosť. Napísať mail o dohode o lete. Keď budete mať finálny dohovor o tom, ako budú deti s kým tráviť leto, tak si to jednoducho zhrňťe do mailu. Dohodli sme sa, že deti budú od do u teba a od do u mňa. Predídete nedorozumeniam. Tiež veľmi odporúčam danú dohodu dodržať. Aj keď sa vám môžu pomeniť veci, ak sa dá, dohodu dodržte. Jednak s tým ráta dieťa, dvak ex-partner. A dodržanie dohôd prospieva vzťahu. Verte mi. 

Tiež je dôležité, aby ste ex-partnera brali vážne. Ak povie, že bude s dieťaťom, že príde, tak to berte ako fakt. Žiadne, že veď uvidíme. No to som zvedavá, zvedavý. Nie. 

Je dôležité si dohodnúť čo najkonkrétnejšie veci, aby ste vedeli. To znamená, ak je dieťa od 1.8. s vami, to znamená, že čo? 1.8. ráno idete po neho? Či 1.8. ráno ho privezie ex? Alebo sa niekde stretnete? O koľkej? A s akými vecami? Čím konkrétnejšie bude  vyjasnený každý detail, tým je väčšia šanca, že striedanie prebehne hladšie.

A ešte jedno odporúčanie. Na konci leta je fajn, aby bolo dieťa s tým rodičom, s ktorým začne školu. Nech môže začiatok školského roku prebehnúť v kľude.

Tak teda vám prajem príjemné leto, naplnené spoločné dni záujmom o druhého a dobrodružstvá, z ktorých budete dlho čerpať silu do spoločného vzťahu.

Pridajte Komentár

Návrat hore
Oznámenie o súboroch cookie WordPress od Real Cookie Bannera